Достапни линкови

Египетското собрание ќе гласа за новиот устав


Протестите во Каиро против декретот на Морси
Египетското Собрание кое што го составуваше новиот египетски устав денeска ќе гласа за конечната предлог верзија на уставот. Откако ќе биде изгласан уставот ќе биде испратен за одобрување кај претреседателот Мухамед Морси, кој треба да го треба да го стави текстот на референдум. Се очекува дека со референдумот ќе се намалат тензиите кои се создадоа со декретот на Морси со кој си ги зголеми овластувањата и моќта.
Во меѓувреме две лица загинаа, а стотици се повредени во насилните протести кои настанаа по објавувањето на декретот. Поддржувачите на Морси најавија дека во сабота ќе организиираат масовен собир на плоштадот во Каиро. Уставниот и апелациониот суд се уште штрајкуваат, барајќи Морси да се откаже од декретот.
XS
SM
MD
LG