Достапни линкови

Египет-Собранието ќе гласа за новиот Устав


Претседателот на Египет Мухамед Морси
Египетското Собрание изрази очекување дека новиот Устав на земјата ќе биде завршен денеска и дека финалната верзија ќе биде ставена на гласање доцна попладне. Експертите соопштија дека претседателот Мухамед Морси се надева дека со усвојувањето на новиот Устав ќе се смири кризата, поради неговата одлука да си додели огромни овластувања.
Но, според критичарите инсистирањето уставот да биде завршен набрзина може дополнително да ја влоши состојбата.
XS
SM
MD
LG