Достапни линкови

Шестгодишно дете во Македонија болно од СИДА


Шестгодишно дете е најмладиот пациент во Македонија кој е болен од СИДА. Годинава се откриени 20 случаи на заразени од СИДА што е рекордно голем број во однос на минатите години.Eпидемиолозите на прес конфренција објаснија дека причината за големиот број на откриени сличаи е фактот што расте бројот на лица кои доброволно се тестираат. Годинава е карактеристична и по тоа што нема ниту еден смртен случај.
XS
SM
MD
LG