Достапни линкови

Курдската работничка партија со нови закани кон Турција


Курдската работничка партија и се закани на Турција со повеќе вооружени напади, јавуваат турските медиуми. Раководителот на партијата Мурат Карајлан за турски весник изјавил дека партијата поверојатно уште повеќе да го користи оружјето, отколку да се разоружи. Минатата недела турскиот премиер Реџеп Тајип Ердоган изјави дека доколку курдските активистите кои се наоѓаат во кампови со Северен Ирак, го остават оружјето, тие би можеле да отидат во други земји.
Сириските курдски партии неделава почнаа преговори за договор за повторно
обединување и заеднички акции за постигнување на автономија во границите на
Сирија.
XS
SM
MD
LG