Достапни линкови

Опозицијата и власта заедно на прославата во Албанија


Албанија денеска одбележува 100 годишнина од незавинсионата а на собирот во Валона присуствутаат десетици илјади луѓе.
Албанскиот претседател Бујар Нисани во своето обраќање изјави дека денешниот ден го слават сите Албанци каде и да се, затоа што се празнува жртвата за оставрување на сонот за подобра идинина.
На прославата присуствуваат и премиерот Сали Бериша и опозицискиот лидер Еди Рама и покрај нивното политичко ривалство и несогласување.
Главната прослава ќе биде оддржана вечерва во Тирана каде се очекува присуство на над 100 илјади луѓе.
XS
SM
MD
LG