Достапни линкови

Нови судири меѓу полицијата и демонстрантите во Каиро


Каиро, 27.11.2012
Денеска во Каиро дошло до нови судири меѓу полицијата и демонстрантите кои протестираат против проширувањето на овластувањата на претседателот Мухамед Морси. Полицијата со употреба на созавец ги растерувала демонстрантите од главниот плоштад во Каиро, а демонстрации имало и во други градови во Египет.Според Министерството за здравство, во вчерашните нереди биле повредени најмалку 100 луѓе. Морси тврди дека новите мерки се само привремени, додека противниците сметаат дека исламистичкиот претседател се однесува диктаторски.
XS
SM
MD
LG