Достапни линкови

Во експлозии во Ирак загинаа 19 луѓе


Архивска фотографија.
Најмалку 19 луѓе се убиени, а 71 повредени во експлозии на автомобил-бомби во Багдад и во курдските области на северен Ирак. Властите во Багдад соопштија дека три автомобил-бомби експлодирале во северниот дел на Багдад во близина на шиитски светилишта. Три автомобил-бомби, исто така, експлодирале во две курдски области во градот Киркук. Меѓу жртвите се и курдски припадници на безбедносните сили. Засега никој не ја презеде одговорноста за нападите.
XS
SM
MD
LG