Достапни линкови

Ештон на турнеја по Централна Азија


Кетрин Ештон, Бишек, 27.11.2012.
Шефицата на дипломатијата на Европската унија Кетрин Ештон со денешната посета на Бишек, главниот град на Киргизстан, ја почнува турнејата по Централна Азија во текот на која ќе престојува и во Казахстан, Таџикистан, Туркменистан и Узбекистан. Пред турнејата Ештон оцени дека Европската унија игра се поважна улога во тој регион. Хјуман рајтс воч побара од Ештон да ја искористи нејзината турнеја за да побара од локалните власти да ги ослободат неправедно затворените активисти за човекови права.
XS
SM
MD
LG