Достапни линкови

Почина нобеловецот кој прв изврши трансплантација на човечки орган


Доктор Џозеф Мареј, американски хирург кој прв изведе трансплантација на бубрег, а потоа за неговата работа доби Нобелова награда за медицина почина во Бостон на 93 годишна возраст. Тој во минатиот четврток претрпе мозочен удар. Мареј и неговиот тим во 1954 година за прв пат изведоа успешна операција на трансплантација на човечки орган, односно бубрег меѓу двајца близнаци.
XS
SM
MD
LG