Достапни линкови

Кинеска компанија се закани со тужба на Њујорк Тајмс


China -- Prime Minister Wen Jiabao looks at his watch while answering a question from media during the press conference of the National People's Congress's (NPC) annual session in Beijing, 14Mar2012
Кинеска втора по големина осигурителна команија Пинг Ан се закани дека ќе преземе правни мерки против Њујорк Тајмс поради нивната сторија дека роднините на премиерот Вен Џиабао имаат акумулирано најмалку 2,7 милијарди долари преку компании во фирмата. Претставниците на компанијата соопштија дека неодманешното медиумсмо покривање содржи сериозно неточни информации, користи погрешни факти и е нелогично.Весникот објави дека во 1999 година кога Џиабао беше вицепремиер вовел финансиски правила според кои е побарано поделна на Пинг Ан. Компанијата сега вреди 60 милијарди долари.
XS
SM
MD
LG