Достапни линкови

Турција: ракетите „Патриот“ се за одбранбени цели


Турската армија денеска повтори дека разместувањето на рекетите од типот „Патриот“ на границата со Сирија ќе биде исклучиво за одбранбени цели. Генералштабот на турската војска во соопштението категорично ја исклучи можноста ракетите да бидат искористени за напади врз Сирија. Денеска во Турција треба да допатува експертска мисија на НАТО за да утврди каде точно би биле разместени ракетите.
XS
SM
MD
LG