Достапни линкови

Оставка на Ехуд Барак на местото министер за одбрана


Израелскиот министер за одбрана Ехуд Барак денеска соопшти дека поднесува оставка и оти се повлекува од политичкиот живот.
Барак изјави дека ќе остане на функцијата министер за одбрана се до завршувањето на јануарските избори во Израел.
Оставката доаѓа само една недела по прекинот на огнот меѓу Израел и палестинските милитанти со што заврши 8 дневниот конфликт во Газа.
XS
SM
MD
LG