Достапни линкови

Медведев - нема потреба од натамошен затвор за Пуси Рајот


Рускиот Премиер Дмитриј Медведев, пред неговата посета на Франција, изјави дека не гледа причини двете членки на панк групата Пуси Рајот и натаму да останат во затвор.
Медведев изјави дека не се согласува со нивниот протест во руската црква против Владимир Путин, но дека тие веќе минаа доволно долго во притворот и дека би требало да бидат пуштени.
Марија Аљокина и Надежда Толоконикова се осудени на две години затвор. Третата членка Екатерина Самутшевиќ беше ослободена минатиот месец од Апелациониот суд.
XS
SM
MD
LG