Достапни линкови

Милиони верници се собраа во Карбала


Милиони шиитски верници денеска се собираат во ирачкиот свет град Карбала со цел изведба на верски ритуали. Топлата верници се удираат во гради во знак на жал и одбележување на годишнина од загинувањето на имамот Хусеин, внукот на пророкот Мухамед кој бил убие во 680-тата година. Гувернерот на повинцијата Карбала соопшти дека во градот допатувале околу 3 милиони аџии од кои 200 илјади се странци. За обезбедување на верниците се ангажирани 30 илјади полицајци. Во изминатава година аџиите често беа мета на терористички напади при што загинаа над десетици луѓе.
XS
SM
MD
LG