Достапни линкови

Предвремените извори во Каталонија како вовед во независност


Претседателот на регионалната влада Артур Мас
Жителите на шпанската покраина Каталонија денеска гласаат на предвремени регионални избори, а од резултатите зависи можноста за гласање на референдум за независност на овој регион. Претседателот на регионалната влада Артур Мас откако ги распиша превремените избори, вети дека доколку добие нов мандат прва работа што ќе направи е да распише референдум за независност.
Повеќе од 5,2 милиони каталонски избирачи ќе се изјаснат за политичката иднина како за Каталонија така и за Шпанија.
XS
SM
MD
LG