Достапни линкови

Кина презентира воена моќ


Кина соопшти дека нејзиниот нов воен авион џет-15 кој е направен по руски модел успешно ги поминал вежбите и слетал безбедно на бродскиот носач на авиони „Лиаонинг.“ Кина во 1998 година купи недовршен поранешносоветски носач од Украина и помина неколку години во санација и подготовка за употреба. Официјално употребата на бротскиот носач старуваше пред два месеца, со цел да презентира воена моќ со оглед на тоа што во изминативе неколку месеци се заоструваат односите меѓу Кина, Јапонија, Виетнам и Филипините заради спорните острови.
XS
SM
MD
LG