Достапни линкови

Попоски: без прогрес кон ЕУ, Македонија нема да e подобро место за живеење


Шефот на македонската дипломатија Никола Поповски зборувајки на прес конференција по Конференцијата на министрите за надворешни работи Југоситочна Европа во Берлин изјави дека е фрустрирачки што Македонија е кандидат земја за членство во ЕУ од 2005 а од 2009 комисијата препорачува преговори кои никако да почнат.
Попоски додаде дека и од 2008 се исполнети сите услови за членство во НАТО. Сметам дека без прогрес во европските интеграции не ќе можеме да ја напрвавите Македонија подобро место за живеење.
Од друга страна Попоски во изјава за Дојче Веле порача дека 20 годишниот проблемот со Грција не може да се реши за неколку дена до самитот на ЕУ кога Македонија очекува да добие датум за пристапни преговори со ЕУ.
XS
SM
MD
LG