Достапни линкови

Морси си додал овластувања заради поголема стабилност


Претседател Мухамед Морси обраќајќи илјадници поддржувачи надвор од претседателската палата во Каиро изјави дека тој работи за да има политичка, социјална и економска стабилност. Морси, рече и дека не е против "вистинска и силна" опозиција во Египет.
Декретот на Морси во кој е е наведено дека сите одлуки, правилници, закони и уредби донесени од страна на претседателот се конечни и не може да бидат предмет на жалба беше критикуван како автократски.
Се јавува дела полицијата употребила солзавец за да ги растера илјадниците демонстранти кои се собрале Тахрир плоштад во Каиро. Има извештаи и за судири меѓу неговите подржувачите и противниците во Александрија. Претходно, државната телевизија објави дека демонстранти во неколку градови ги запалија канцелариите на неговото Муслиманското братство.
XS
SM
MD
LG