Достапни линкови

Пакистан ги исклучува мобилките


Карачи, 23.11.2012.
Пакистанската влада ќе го исклучи сервисот за мобилни телефони во поголемиот дел од земјата во наредниве два дена. Ова го најави пакистанскиот министер за внатрешни работи Рехман Малик, наведувајќи дека цел на ваквиот потег е да се спречат нападите врз шиитите за време на нивниот голем верски празник. Сунитски екстремисти кои ги напаѓаат шиитите најчесто користат мобилни телефони за детонирање бомби.
XS
SM
MD
LG