Достапни линкови

Би-Би-Си доби нов директор


Поранешниот директор на Би-Би-Си
Новиот генерален директор на британската државна телевизија Би-Би-Си ќе биде досегашниот директор на кралската оперска куќа Тони Хол. Тој доаѓа на местото на досегашниот директор Џорџ Ентвистл кој си поднесе оставка поради неуспехот да се справи со секс скандалите во кои беше вмешан долгогодишен водител Џими Савил во Би-Би-Си.
Хол беше директор на Би-Би-Си од 1996 до 2001 година.
XS
SM
MD
LG