Достапни линкови

Германија го поддржува турското барање до НАТО


Германија и Холандија први реагираа на турското барање за распоредување на “патриот” ракети долж Турско - Сиријската Граница. Германскиот министер за надворешни работи Гвидо Вествеле изјавил дека издал наредба до германскиот амбасадор во Турција позитивно да реагира на барањето. Министерот додаде дека би било голема грешка доколку НАТО го одбие барањето за подршка на земја членка на Алијансата.
Холандската Влада соопшти дека го анализира турското барање.
XS
SM
MD
LG