Достапни линкови

“Амнести Интернешнл” жали за смртните казни во Авганистан


Amnesty International logo in English
Меѓународната “Амнести Интернешнл” изјави дека жали за одлуката на авганистанските власти за погубување на 14 затвореници во рок од два дена. Владин портпарол во средата потврди дека шест затвореници веќе биле усмртени откако биле осудени за напади врз авганистанските безбедносни сили. “Амнести” тврди дека има информации за дополнителни егзекуции и го оспорува тајмингот на извршувањето на казните.
XS
SM
MD
LG