Достапни линкови

НАТО ќе го разгледа барањето на Турција за „ Патриот“


Турција побара од НАТО да го постави антиракетниот систем „Патриот“ на нејзината територија како дел од противоздушна одбрана во случај на нападо од Сирија. Генералниот секратер на НАТО Андрес фог Расмусен изјави дека барањето на Турција ќе биде разгледано “без одложување“ Тој изјави дека тој ситем може да и помогна на Анкара да ги зголеми своите одбранбени капацитети. Во алијансата со таков ракетен систем располагаат само Германија, Холандија и САД. Делегација на НАТО следната недела ќе ја посети Турција за да истражи на која локација може да биде поставен таков систем.
XS
SM
MD
LG