Достапни линкови

Егзекутирани 6 затвореници во Кабул


Авганистанските власти денеска соопштија дека се екзекутирани 6 затвореници кои се осудени на смртна казна. Во соопштението е наведено дека тие биле обвинети за подготвување на самоубиствени бомбашки напади и убиства на припадници на авганистанските безбедносни сили. Вчера беа егзекутирани 8-мина затвореници. ЕУ и меѓународните организации за заштита на човекови права го осудуваат оспроведувањето на смртна казна во Авганистан и побараа од Кабул да престане со егзекуциите.
XS
SM
MD
LG