Достапни линкови

Напад врз ТВ Ал Џезеира во Каиро со молотов коктел


Телевизиското студио кое го користи сателитскиот канал Ал Џезеира во Каиро е запалено, при напад со молотов коктел, јавува новинската агенција Ројтерс. Според изјави на очевидци нападот го извршиле неколку млади луѓе кои извикувале слогани против катарската телевизија. Студиото се наоѓа на плоштадот каде што во изминативе неколку има судири меѓу млади луѓе и безбедносните сили при што се повредени десетици луѓе. конфротациите се во пораст во пресрет на одбележувањето на една година од битките кои се водеа на истот плоштад во Каиро за симнување од власт на долгогодишниот претседател Хосни Мубарак.
XS
SM
MD
LG