Достапни линкови

САД се најголемата извозна дестинација за Кина


Новото кинеско Политбиро
Кина соопшти дека поради рецесијата во еврозоната, ЕУ не е веке нејзина главна извозна дестинација туку тоа се Соединетите Држави.
Како кинеска дестинација за извоз падна и Јапонија која своето четврто место им го остапи на земјите од југоситочна Азија.
Според податоци на кинеската царина, вредноста на извозот на кинеските производи во САД и ЕУ од јануари до октомври оваа година изнесува 276,8 милијарди долари.
XS
SM
MD
LG