Достапни линкови

Сириските бунтовници презеле воена база во Дамаск


Сириските бунтовници
Бунтовниците во Сирија тврдат дека ја презеле контролата врз една воена база на периферијата на Дамаск. Две единици на исламистичките бунтовнички групи Ансар ал Ислам и Јунд Алах соопштија дека по четири дена борби успеале да ја освојат базата.
Во меѓувреме министрите за надворешни работи на ЕУ соопштија дека новата сириска опозиција е легитимен претставник на народот.
XS
SM
MD
LG