Достапни линкови

Обама пристигна во Мјанмар


Американскиот претседател Барак Обама стана првиот актуелен претседател кој ја посетил Бурма (исто така позната како Мјанмар). Во Мјанмар доаѓа по посетата на Тајланд. Се очекува тој да одржи говор во главниот град Рангун. Белата куќа објави извадоци од говорот во кој Обама вели "дека денеска доаѓа да го исполни ветувањето и да се прошири раката на пријателство", но исто така додава дека "ова извонредно патување штотуку започна, и има многу повеќе да се оди. "Лидерите на Бурма неодамна најавија воведување реформи во насока на подобрување на лошите човековите права стекнати со децениската воена власт. Американски официјални лица соопштија дека посета на Обама е знак на поддршка за овие реформи. Обама ќе се сретне со претседателот и лидерот на опозицијата во Мјанмар.
XS
SM
MD
LG