Достапни линкови

Турција изврши нападите врз Курдите во Северен Ирак


Турската авијација нападна објекти на бунтовници од Курдската работничка партија во северниот дел на Ирак. Цел на нападот биле кампови на Курдите во областите Зап и Хакурк во Северен Ирак. Во операцијата се погодени околу 30 објекти, меѓу кои противвоздушни системи на бунтовнците и нивни тајни скривалишта.
Интензивни напади се вршат и врз позиции на курдските милитанти на турска тероторија, каде веќе четири месеци во тек е голема воена операција.
XS
SM
MD
LG