Достапни линкови

Израел подготвен за проширување на воената акција


Израелски премиер Бенјамин Нетанјаху изјави денеска дека Израел е подготвен значително да ја прошири операцијата против милитантите во Појасот Газа.
Ваквите негови коментари следуваат откако Израел започна со бомбардирање врз крајбрежната територија од море и воздух веќе петти ден по ред. При нападите оштетени се две медиумски куќи и неколку новинари се ранети.
Израелската војска соопшти дека три ракети биле испукани од Газа и ја погодиле израелската територија. Израелската полиција соопшти дека пресретнале две ракети кои биле упатени кон главниот град. Палестинските власти соопштија дека најмалку 50 луѓе загинаа откако Израел стартуваше со напади.
XS
SM
MD
LG