Достапни линкови

Курдските затвореници го прекинаа штрајкот со глад


Стотици курдски затвореници во турските затвори го прекинаа штрајкот го глад, со кој бараа повеќе права за Курдите и подобрување на затворските услови. Дел од нив го започнаа штрајкувањето со глад во средината на септември. Организацијата за заштита на човекови права соопшти дека денеска штрајкот заврши откако притворениот курдски лидер Абдулах Олакан побара од своите поддржувачи да се откажат од штрајкот.
XS
SM
MD
LG