Достапни линкови

Протести во Баку, уапсени 30 активисти на опозицијата


Полицијата во Азербејџан уапси околу 30 активисти на опозицијата кои се обидоа да одржат протест во Баку барајќи оставка на претседателот и распуштањето на парламентот. Околу 100 луѓе излегоа на улиците, извикувајќи "Распуштете го парламентот!" и "Претседателот треба да поднесе оставка".
Полицајците користеле палки за да ги растурат демонстрантите. Некои новинари на местото на настанот биле тепани од полицијата додека се обидувале да ги фотографираат апсењата. Протестот беше организиран од страна на младите крила на опозициските партии кои се дел од азербејџанската Јавна комора. Меѓу најголемите опозициони партии кои се членки на Управата за јавни Комората се Народниот фронт партија и Мушават.
XS
SM
MD
LG