Достапни линкови

Сириската опозиција ќе добие амбасадор во Париз


Франсоа Оланд
Францускиот претседател Франсоа Оланд изјави дека новата Коалиција на сириската опозиција ќе добие свој амбасадор во Париз и истакна дека опозицијата се обврзала дека во идната сириска влада ќе ги вклучи сите политички чинители во Сирија. По средбата со Оланд, лидерот на сириската опозиција Ахмад Ел Хатиб вети дека во идната сириска влада ќе се најдат сите политички субјекти, вклучувајќи ги и христијаните. Ел Хатиб рече дека не гледа никаква препрека за формирање транзициона влада која би работела до падот на режимот на Башар Ал Асад.
XS
SM
MD
LG