Достапни линкови

Апелацијата во Хаг ги ослободи Анте Готовина и Младен Маркач


Анте Готовина
Апелацијата на Хашкиот трибунал нареди хрватските генерали Анте Готовина и Младен Маркач да бидат ослободени од обвиненијата за воени злосторства и нареди веднаш да бидат ослободени од затвор.
Двајца хрватски генерали Анте Готовина и Младен Маркач Хашкиот суд на 15 април 2011 година беа осудени на затворска казна од 24 и 18 години за учество во здружен злосторнички потфат за насилно и трајно отстранување на српското население од окупираните територии во Хрватска за време и по операцијата „Олуја“.
XS
SM
MD
LG