Достапни линкови

Ослободени Талибанци од пакистански затвори


Пакистанско- авганистански преговори
Пакистанското министерство за надворешни работи соопшти дека се ослободени неколку талибански затвореници, но не е наведно колку луѓе се ослободени. Оваа одлука е донесена по вчерашната средба на пакистанските власти со авганистанска мировна делегација. Двете држави се надеваат дека со објавувањето на соопштението ќе ги натера лидерите на Талибанците да се вклучат во преговорите за ставање крај на насилството и формирање на влада во Авганистан која ќе вклучи што е можно повеќе раздвоени страни.
XS
SM
MD
LG