Достапни линкови

Протест поради германски дипломат во Солун


Демонстранти кои денеска во Солун протестирале против доаѓањето на германскиот заменик миниситер за труд Ханс Јоахим Фухтел кој е наименуван за специјален пратеник за Грција, упаднале во конференцискиот центар и се судриле со полицијата. Тој допатува во Солун за да присуствува на конференцијата меѓу грчки и германски градоначалници. Грчката влада мора да спроведе остри мерки за штедење за да добие помош од меѓународните кредитори. За тешката економска криза во која невработеноста во земјата порасна на 25 насто, грците ја обвинуваат Германија.
XS
SM
MD
LG