Достапни линкови

Си Џинпинг на чело на Кина


Си Џинпинг
Кинеската комунистичка партија денеска и официјално го назначи Си Џинпинг за нов генерален секретар. Тој исто така, е наименуван и за шеф на партиската Централна воена комисија, а се очекува во март да ја преземе и функцијата претседател на Кина. Со тоа завршува десетгодишното партиско раководство на Ху Џинтао. Преземајќи ја функцијата Си Џинпинг изјави дека новото раководство ќе се бори за подобар живот во земјата.
XS
SM
MD
LG