Достапни линкови

Вонредно заседание на Советот за безбедност


Советот за безбедност при обединетите нации одржува вонредни сесии зад затворени врати на кои се разговара за израелските воздушни напади во Газа. Претседателот на Египет го повика израелскиот амбасадор со цел да му врачи протестна нота против нападите. Портпарол на претседателот Мохамед Морси изјави дека шефот на државата одлучил да го повлече египетскиот амбасадор од Израел. Арапската лига свика вонреден состанок на кој се дискутираше за Газа и граѓанската војна во Сирија.
XS
SM
MD
LG