Достапни линкови

Кинеската комунистичка партија бира ново раководство


Отворање на 18 Национален конгрес на Кинеската комунистичка партија во Големата народна сала во Пекинг на 8 ноември 2012 година.
Кинеската комунистичка партија го привршува Конгресот, еден ден пред претставувањето на раководството за наредната деценија. Се очекува претседателот Ху Џинтао да се повлече од претседателското место во партијата и да отвори пат за неговиот наследник, потпретседателот Кси Џинпинг. Централниот комитет на партијата, кој има околу 200 члена, утре треба да избере неколку десетици членови на Политибирото, како и членови на Постојаниот комитет на Политбирото кое може да има седум членови.
XS
SM
MD
LG