Достапни линкови

Висок ризик за банкрот на Грција


Ризикот Грција да банкротира е многу висок, предупреди денеска грчкиот министер за финансии Јанис Стурнарас, повикувајќи да се земат предвид „ограничувањата“, што земјата може да ги понесе.Тој изјави дека разбира оти се врши притисок за Грција да ги примени мерките, барани во замена за помошта, но сега ризикот од катастрофа е многу висок. Грчкиот министер ова го изјави при сослушувањето во Европскиот парламент во Брисел, пренесуваат новинските агенции.
XS
SM
MD
LG