Достапни линкови

ЕУ и Арапската Лига зад опозицијата во Сирија


Министрите за надворешни работи на Европската Унија и на Арапската Лига и ветија подршка на сиријската опозиција и го поздравија нејзиното обединување. Шефот на германската дипломатија Гвидо Вестервеле, изјави на состанокот во Каиро дека неговата земја ќе ги помогне напорите на опозицијата за крај на насилствата во Сирија. До овој состанок доаѓа откако вчера Арапската Лига ја призна ново-формираната сиријска опозициона алијанса како легитимиен претставник на сиријскиот народ.
XS
SM
MD
LG