Достапни линкови

САД се повторно дел од Советот за човекови права при ОН


Соединетите американски држави денеска да сe реизбрани во 47- члениот Совет за човекови права во Обединатите Нации. Генералното Собрание денеска гласаше за уште 17 земји членки кои добија тригодишен мандат во телото со седиште во Женева. Меѓу изгласаните се и Германија и Ирска. За изборот на членките во телото гласаа 193 земји членки на Генералното собрание на ОН. Земјите членки на 1-ви јануари ќе го заземат местото во советот на 18 чии мандат истече.
XS
SM
MD
LG