Достапни линкови

Израелски напади врз сириски цели во знак на предупредување


Изралеската војска соопшти дека денеска погодила неколку дирекни цели во Сирија. Ова е втор, како што велат, Израелците предупредувачки напад кон Сирија како одговор на спорадичните напади од Сирија кон Израел во близина на границата. Анонимни извори од изралеската војска тврдат дека израелски војници со тенкови отвориле оган кон сириски цели откако повторно паднал проектил на територијата која е под контрола на Израел Голанска висормнина.
Во меѓувреме, израелскиот министер за одбрана Ехуд Барак предупреди на поостар одговор доколу и натаму има спорадичен оган од Сирија кон Израел.
XS
SM
MD
LG