Достапни линкови

Сириската опозиција бара поддршка од Арапската лига


Лидерот на коалицијата Муаз ал Катиб
Сириската обедината опозиција побара дипломатско признавање на состанок со арапските министри за надворешни работи во Каиро. Вчера во Доха, Катар беше постигната согласност меѓу поделените групи кои се борат против режимот на претседателот Башар ал Асад за обединување. Групата ќе се вика Сириска национална коалиција на опозицијата и револуционерите сили. Лидерот на коалицијата Муаз ал Катиб денеска пристигна во Каиро за да побара поддршка од Арапската лига.
XS
SM
MD
LG