Достапни линкови

Русија со ладна реакција за обединетата сириска опозиција


Обединетата сириска опозиција
Руското министерство за надворешни работи соопшти дека новиот сириски блок треба да води преговори за изнаоѓање решение за конфликот и му порача на Националниот Совет да не дозволи мешање од надвор во нивните работи. Додека формирањето на новиот опозициски блок наиде на ладна реакција од Русија, Вашингтон го поздрави обединувањето на сиријската опозиција за што вчера во Доха, Катар беше постигната согласност меѓу поделените групи кои се борат против режимот на претседателот Башар ал Асад.
XS
SM
MD
LG