Достапни линкови

Расмусен: вратата на НАТО е отворена


генералниот секретар на Алијансата Андерс Фог Расмусен
„Врата на НАТО е отворена и трендот на прашкиот самит од од пред 10 години продолжува“, изјави генералниот секретар на Алијансата Андерс Фог Расмусен на пленарната седница на крајот од четиридневен состанок на Парламентарното собрание на НАТО во Прага. Тој пред се, зборуваше за потребата НАТО да остане силна и способна организација и во услови на економска криза. Собранието на НАТО, меѓу другото, се расправаше за иранската нуклеарна програма, сиријскиот конфликт, Арапската пролет, Авганистан, кризата во еврозоната и односите со Русија. На денешната пленарната седница меѓу другите,обраќања ќе имаат и претседателите на земјите аспиранти за членство: Грузија и Црна Гора, Микаил Саакашвили и Филип Вујановиќ, членот на Претседателството на БиХ Небојша Радмановиќ, како премиерот на Македонија Никола Груевски.
XS
SM
MD
LG