Достапни линкови

Три илјади африкански војници во Мали


Членките на Економската заедница на западноафриканските земји се договорија да испратат 3 илјади војници во Мали во обид да ја стабилизираат ситуацијата во таа земја. Северниот дел на Мали е под контрола на екстремистите откако пред седум месеци го отфрлија демократски избраниот претседател. Со тоа се создаде вакуум на власта кој им помогна на исламистите да го приграбрат северот на таа земја.
XS
SM
MD
LG