Достапни линкови

Обама и Абаз разговараа за иницијативата во ООН


Палестинскиот лидер, Махмуд Абаз, изјави дека овој месец ќе побара од Генералното собрание на ООН да ја признаат независноста на Палестина. На ваквиот потег му се противат и САД и Израел. Во телефонскиот разговор што Абаз го имаше со американскиот претседател, Обама, како што известува Белата куќа, го повторил ставот на САД против сите еднострани напори во ООН и се заложил за „мир на Блискиот исток и продолживање на разговорите меѓу Израел и Палестинците“.
XS
SM
MD
LG