Достапни линкови

Палестинците бараат признавање од ОН


Палестинскиот претседател Махмуд Абас денеска изјави дека месецов ќе побара од Генералното Собрание на Обединетите Нации да ја признае независноста на државата и покрај притисоците со кои се соочува. Тој не прециозираше за какви притисоци зборува, но додаде дека и покрај преговорите со Израел тој смета дека е важно земјата да биде призната од ОН. Преговорите меѓу палестинците и израелците влегоа во ќор сокак откако ирзаелскиот премиер најави изградба на еврејска насебла во спорниот дел на Ерусалим.
XS
SM
MD
LG