Достапни линкови

Ахмети:Кризата и конфликтите може да се повторат


Лидерот на ДУИ, Али Ахмети во Виена по средбата со дијаспората оцени дека кризата на конфликти може да се врати на Балканот, доколку не се ивестира во мирот и довербата. Тој во своето обраќање како пример го посочи Косово, истакнувајќи дека доколку се променат границите на Косово и се оддели еден негов дел, никој не може да гарантира дека домино ефектот не може да се случи и во Македонија. Ахмети пред иселениците зборувал и за случајот „Монструм“. Според него, граѓаните се уверени оти монтираните судења не може да се случат и оти целиот процес ќе биде надгледуван од меѓународните претставници, па очекува дека на крај ќе изеле правдината.
XS
SM
MD
LG